Gruaja e Pyllit

Autore: Theresa Thomlinson

Përktheu:  Ilira Shurbani           

160 faqe

ISBN 99927-47-60-9

 

Meri de Holt, pesëmbëdhjetë vjeçe, ka një arsye të fortë për të ikur nga shtëpia e xhaxhait të saj: familja do që ta martojë me një pasanik plak. Dhe kështu, Meri do të bëhet Mariana, Dama e Gjelbër, dhe do të fillojë një jetë të re pranë Gruas së Pyllit, për të cilën shumë njerëz mendojnë se është një shtrigë... Në të vërtetë, ajo është ngushëllimi i vetëm i të varfërve. Një grup grash, që do të rebelohen kundër padrejtësive, do të bashkohen në pyll dhe kur Mariana, më në fund, do ta kuptojë se cila është detyra e saj, ndoshta as dashuria për Robertin, një bandit i ri, besnik i Mbretit Riçard, nuk do të mund ta shkëpusë nga ajo.

Një roman i traditës, i zhvilluar në Anglinë mesjetare, një variant i jashtëzakonshëm i legjendës së Robin Hudit.

Theresa Tomlinson, ka lindur në Angli më 1946 dhe është autore mjaft e njohur për fëmijë.

Pjesën më të madhe të fëmijërisë e kaloi në Klevenlend dhe në Jorkshirën Veriore, ku i ati ishte famullitar. Pasioni i saj për të shkruar u vu re që në fëmijëri, kohë kur nisi të shkruajë historitë e saj të para. 

Shkruani nje pershtypje

Emri

Pershtypja Juaj

Vini Re: HTML nuk eshte perkthyer!

Vleresimi Shume mire Mire

Vendos kodin ne kutine e meposhtme

Komente nga Facebook ()

Botuesit tanë

 • Shtepia Botuese BotArt Shtepia Botuese BotArt
 • Shtepia Botuese Dudaj Shtepia Botuese Dudaj
 • UET PRESS UET PRESS
 • Argeta Argeta
 • Ambasada Franceze Ambasada Franceze
 • Botimet Ideart Botimet Ideart
 • SHTEPIA BOTUESE 55 SHTEPIA BOTUESE 55
 • Botime Kuteli Botime Kuteli
 • Bota-Shqiptare Bota-Shqiptare
 • BOTIMET FISHTA BOTIMET FISHTA
 • Onufri Onufri
 • SHTEPIA BOTUESE DITURIA SHTEPIA BOTUESE DITURIA
 • Shtepia Botuese MediaPrint Shtepia Botuese MediaPrint
 • Botime Pegi Botime Pegi
 • Extra Extra
 • Neraida Neraida
 • BOTIMET MORAVA BOTIMET MORAVA
 • Papirus Papirus

Rreth Nesh

"Ishte kaq mirë të mbante prane vetes një çaj të nxehtë, ndersa lexonte e lexonte, e heshtur në dhomën e vet. Librat i hapnin botë të reja dhe e lejonin të takonte njerëz të jashtëzakonshëm që kishin jetuar një jetë plot me aventura. Ajo udhëtonte në avullore me Joseph Conradin. Shkonte në Afrikë me Ernest Hemingwayn dhe në Indi me Kiplingun. I binte rrotull botës, ndërsa qendronte ulur në dhomën e saj në një fshat të vogël anglez. "
(Roal Dahl)

“Libraritë janë farmacitë e kulturës dhe të kujtesës. Por jane edhe një shërbim për gëzimin dhe kënaqësine e cdokujt"
(Francis Cataluccio)

Prandaj lind ky portal, i cili beson se intelekti shqiptar ka një të ardhme falë qytetarisë, profesionalizmit, dhe karakterit të cilat gjithashtu do t’i ndihmojnë shqiptarët të zenë vendin që u takon në botë. Portali synon t’u ofrojë qytetarëve shqipfolës, kudo ata ndodhen, një rang të gjerë librash duke përfshire këtu Artin, Shkencën, Politikën, Manuale Profesionale, Historinë, Letërsinë, Aktualitetin dhe çdo libër të vlefshëm për bibliotekën tuaj personale. Më tepër >>

Latest tweets